Falcon Soft 50 Scooter Yorum ve İnceleme

Falcon Soft 50cc Scooter

Bu yazımda sizlere uzun dönem araştırmalar ve 2. elde birazda kısmet dediğimiz unsurlarla birlikte yeni satın aldığım Falcon Soft 50 Scooter ve diğer bazı 50cc scooter modelleri ile ilgili edindiğim bilgi ve tecrübeleri sizlere aktaraya çalışacağım.

DİĞER 50cc MODELLERİ HAKKINDAKİ TECRÜBELERİME DE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Öncelikle 50cc scooter araştırmamın ve satın almamın en önemli sebebi B sınıfı ehliyetle yakında olan iş yerime git, gel ve yaşadığım bölgede ufak, tefek gezintiler içindi. İstanbul’da 15 senedir araba kullanan biri olarak trafik ve benzin dertlerinden biraz olsun uzaklaşmaktı.

Tabii bu araştırmalarımı yaparken bir satın almacı olarak bir çok kriteri dikkate almam gerekiyordu. Çin motorlarının Tokat uzun ömürlü olmayacağını bildiğim halde Çin almamın sebebi ise önce motorun fiyatı, sonra da parçalarının ucuz olmasıydı ve tabii bulunduğum bölgede yakın servisi olan bir marka ve model bakıyordum. Bu konuda aslında en başından beri, tipi itibari ile Motoran Allegro 50cc modelini beğeniyordum. Ancak bölgeme yakın servisi olmadığından çekindim ve bu araştırmalara devam ederken Falcon Soft 50 scooter karşıma çıktı. Sonra bu iki modelin sadece ön tarafının farklı olduğunu ve gerisinin tamamen aynı motor olduğunu fark ettim. Ön grenaj hariç her şeyleri birebir aynı modelmiş. Yani tüm grenajı ve ön aydınlatma grubunu değiştirerek Falcon Soft 5o motosikleti bir Motoran Allegro 50cc modeline çevirebilirsiniz. Neyse, hal böyle olunca bu sefer Falcon motosiklet markasını araştırmaya başladım. Konya’da Kolat Motorsiklet A.Ş.‘ye ait bir markaymış. Firma 2013 yılında kurulmuş. 14 Milyon TL gibi bir kuruluş sermayesi gördüğümde 3-5 yıl sonra kaybolacak bir marka değildir diye parça sıkıntı çok yaşamamam diye düşündüm.

falcon-soft-50cc-scooter-inceleme-ilan
İlan Sitesindeki Görseller

Malum internet sitesinde temiz gördüğüm yukarıdaki ilan fotoğraflarını görerek mavi renkte 2018 model 2019 trafiğe çıkışlı, 4500 km’de iken 2. el olarak satın aldım. Tabii 15 yıllık araba kullanıcısı olarak 2. el motosiklet satın alırken dikkat etmem gerekenler konusunda aynı tecrübede olmadığımdan bazı kusurları zamanla fark ettim. Zamanla bu kusurları kimini serviste, kimine kendim çözdüm ve çözmeye devam ediyorum. Parçaları pahalı değil. Ufak paralar harcayarak günden güne daha iyi hale getiriyorum. Bu arada satın aldığımda kullanma kılavuzu yoktu ve Falcon Motorsiklet’in Facebook sayfasından iletişime geçtiğimde bana ücretsiz olarak kitapçığını gönderdiler.

Motorun genel teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

FALCON SOFT 50 TEKNİK ÖZELLİKLER
Motor Tipi: Tek Silindir – 4 Zamanlı, Hava Soğutmalı
Hacim: 49,4cc
Max. Güç: 8000d/d – 2,3 Kw – 3.08 Hp
Vites: Otomatik
Ateşleme: CDI / Elektrikli Marş / Kick-Start
Akü: 12V – 5 Ah
Yakıt Tankı: 5,7 Litre
Ağırlık: 77 Kg
Max. Yük: 50-100 Kg
Uzunluk: 1720 mm
Genişlik: 680 mm
Yükseklik: 1300 mm
Frenler: Ön Disk – Arka Kampana
Lastik Ölçüleri: Ön 3.00-10 Arka 3.00-10
Renk Seçeneği: Mavi, Kırmızı, Beyaz, Pembe

Tüm modelleri görmek için Falcon Motosiklet Katalog dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Performansa geldiğimizde, bence gayete tatmin edici bir gidişi var. 60-65 km ideal olarak gidiyor ama tapa gaz gittiğimde yokuş aşağı 80 km’yi, düz yolda 70-75 km’yi rahatlıkla görebiliyor ama dediğim gibi motorun sesinden de anlaşılacağı üzere ideal 60-65 sınırında gitmektir. Çok da zorlamamak gerekiyor çünkü bu süratlerde devir yükseldiği için hem motor zarar görüyor olabilir, hem de yakıt tüketimi artar. Yasalar gereği var olan 45-50 km’deki hız limitörünü bir önceki sahibi çıkarmış. Yoksa bu limitör ile en fazla 50km hız yapıyordur. E5’den işe gidip geliyorum, 1. köprüyü geçtim. 2 kişi de sorunsuz bir şekilde gidiyor. 78 kilo, 170cm boyundayım ve beni çok rahat dik yokuşlarda dur, kalk yapmama rağmen 30-40 km’lere hemen çıkabiliyor. Işıklarda kalkış esnasında arabaların yanında anında uzaklaşıyorum, çekişi, kalkışı, torku yüksek bir 50cc scooter.

Yakıt tüketimine gelirsek rodaj vs. gibi konuları 2. el aldığım için ben tecrübe etmedim. 20-25 TL (Benzin 7 TL iken) 130-150 km mesafe kat ediyorum. Yani 100km’de 2 litre civarında bir yakışı var ki bu İstanbul gibi trafiği yoğun bir şehirde çok iyi bir değer. Hele arabada aylık 400-500 TL benzin parası verdiğimi düşünürsek motor bana 1 senede bedavaya gelmiş olacak. Çünkü şu an ayda en fazla 100 TL yakıt parası ödüyorum.

Hemen almam gerektiğinden, işimi görmesi açısından Falcon Soft 50 Scooter ile yetindim ve genel itibari ile motordan memnunum. Ama bütçe sizin bütçeniz uygunsa Tayvan malı olan SYM Orbit II malzeme kalitesi olarak tüm Çin motorlardan daha iyi diyebilir ve fiyat performans açısından onu tercih etmenizi öneririm. Bu arada 50cc motorlarda sigortadan muaf olduğu gibi, yaptırmanızın da hiç bir anlamı yok. Çünkü ailemin sigortacı olması sebebiyle motoru aldığım gün sigorta yaptırdık ancak bir sonraki gün sigortaların ödeme yapmadığını öğrenince hemen iptal ettirdik.

SYM Orbit II modelinin de üstünde tavsiye edilen 50cc marka modeller arasında Peugeot Kisbee, Yamaha Neos 4 gibi daha kaliteli bazı modeller konuşulur. Tabii bir de bunlarında ötesinde scooter’ların babası kabul edilen Vespa’nın Primavera 50 modeli var.

Daha motoru alalı 2 ay filan oldu ama ister istemez 125cc’lik motorlara bakmaya da başladım. Burada en çok dikkatimi çeken modeller arasında Vespa’nın ET4, LX150 modelleri dikkatimi çekerken Yamaha NMAX ve XMAX modelleriyle de ilgileniyorum. Tabii 50cc üzeri motorlar için B ehliyetinin üstüne sadece direksiyon kursuna ve sınavına girerek A1 alarak 125cc’ye kadar, A2 alarak 250cc’ye kadar, A alarak tüm motosikletleri kullanabilirsiniz. Yakın gelecekte, üşenmezsem gidip A ehliyet alacağım ve 125-150cc arası bütçeme uygun bir motor bakınacağım. Sigorta, kaza ihtimali, E5 gibi yolları düşündüğümde, bana daha mantıklı geldi. Aile sebebiyle araba mutlaka uzun yollar için gerekli olurken, İstanbul gibi bir şehirde gündelik işlerim için bundan sonra kesinlikle ilk tercihim artık scooter motosiklet olacaktır.

B ehliyetle motosiklet kullanmaya başlayıp, kendini denemek isteyenlere ehliyet masrafından önce kolay satılabilir bir 50cc scooter satın alabilir ve bununla acemiliğinizi atabilir, motorsiklet konusunda deneyim kazandıkça daha yüksek motor hacmine sahip scooter veya motorlara geçebilirsiniz. Ben İstanbul gibi bir şehirde 125-150cc arası öneririm. 250-600cc arası bence çok yüksek, tehlikeli ve şehir içi için gereksiz hacimli, yüksek yakıt tüketimli motorlar.

Tüm bu veya farklı merak ettiğiniz, düşüncelerinizi paylaşmak istediğiniz konular hakkında yorum yapabilirsiniz, en kısa sürede bu yorumları cevaplıyorum.

Aklıma geldikçe bu incelemeye yeni güncellemeler eklemeyi düşünüyorum. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Kazasız, belasız yolculuklar dilerim.


Güncelleme 1: Yurt dışında ve Türkiye’de aynı grenaj (kaporta) grubuna sahip motorları aşağıdaki bağlantı adreslerinden inceleyebilirsiniz.


Güncelleme 2: Motoruma, internet üzerinden satın aldığım stickerlar ile fazla abartmadan bir kaç küçük süsleme yaptım. Ayrıca hem daha retro bir görüntü kazanması adına, hem de yaz, kış kullanmam sebebiyle ön siperlik cam taktırdım. Göğse gelen rüzgarı kesiyor ve daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Ancak şunu da belirteyim, çok rüzgarlı havalarda, çevresi açık olan yol veya köprülerde sağlam savurma yapıyor. İlk başlarda zorlansam da şimdi alıştım ve çok rahat bir şekilde kullanmaya devam ediyorum. Bu arada kısa olan modeli aldım, bir de bunların uzun modeli var. Uzun olanları yağmurlu havada görüşünüzü engelleyebilir. Ben bunda istediğim zaman eğilip yağmur damlalarından kaçıyorum, istediğin zaman dik durup yolu daha net görebiliyorum.

Falcon Soft 50 Aksesuar
Falcon Soft 50 Aksesuar

Güncelleme 3: Motora her geçen gün daha fazla ısınmaya başladım ve işe, eve, yakın çevreye, İstanbul içinde gayet yeterli diye düşünmeye başladım. Uzun yollara vs. zaten arabayla devam. Hiç fazladan ehliyet, vergi, sigortaya gerek olmaması, düşük yakıt tüketimi ile bana çok avantajlı geliyor.

Bu modellerle ilgili bayağı araştırma yapmaya başladım. Yani bakımları düzenli yapılırsa, titiz kullanılırsa epey süre kullanabileceğimi düşünüyorum. Bu araştırmaları yaparken edindiğim bazı bilgileri de sizlere aktarmak istedim.

Jinlang firması tarafından üretilmiş 1P39QMB-3 50cc’lik motor kullanılıyor. Bu motorların 60-80-125-150cc olan modelleri de mevcut ve tüm bu gruba GY6 Motor diyorlar. Aslında çok eski bir Honda motorunun kopyası olarak üretilmiş ve çok tutulduğu için neredeyse tüm Çin motorlarda kullanılıyor.

Jinlang 1P39QMB-3 50CC Motor
Jinlang 1P39QMB-3 50CC Motor

Türkiye’de 50cc’lik komple yeni alt motoru, 2020 Şubat ayında 1000 TL (170 Dolar) gibi bir paraya satın alabilrsiniz. Tabii montaj, işçilik hariç. Ayrıca motor çok uzun yıllar üretilen bir model olduğu için yan parçaları ile birlikte her zaman temin edilebilir olması bir avantaj.

Şase ve diğer aksamların üretimini ise Çin’in en büyük scooter üreticisi Znen firması tarafından yapılıyor ve bu modelin Çin’deki adı Grace 50, kodu ise ZN50QT-59. Aslında bu firmada üretilen tüm 50cc motorların kodu ZN50QT ve sonundaki 59 hanesi, tasarımı yani tipini belirtiyor. Bazı ara satıcılar ZN yerine kendi kodunu koyabiliyor. Misal Italica Grace’in kodu IT50QT-G.

Znen Motor
Znen Motor

Güncelleme 1 de bahsettiğim gibi (ki daha fazlası vardır, ben şimdilik bu kadarını bulabildim) tüm dünyada uzun yıllar rağbet gören bir kasaya sahip. Yani uğraştırsa bile parçasını Türkiye’de veya yurt dışında bir şekilde bulurum. Evet, böyle biraz masraflı olabilir ama inanıyorum ki buradan satın alınacak herhangi bir Japon parçasından daha ucuza gelecektir.

Sadece Türkiye’de bile 3 firma bu kasayı kullanıyor olması dediğimi ispatlıyor zaten. Açıkçası ben Motoran Allegro‘nun veya Kuba Blueberry‘nin ön grenajını, Falcon Soft 50’den daha çok beğeniyorum. Motor mavi ve ruhsatta renk değişimi ile uğraşmamak için bahsettiğim ön grenajı, far çerçevesini ve ön farı satın alıp, motorun kendi rengine boyatıp uygulamayı düşünüyorum ama şimdilik sadece düşünüyorum. Eğer bunları yaparsam bir de yuvarlak krom ayna takarım, süper olur.


Güncelleme 4: 6000 km bakımı gelmişti ve Küçükyalı Atatürk Caddesinde bulunan Öz Salgın Motor’da (Şakir Usta) bakımını yaptırdım. Daha önce internetten satın aldığım Mondoil 15w40 motor yağı, NGK buji ve Monero 669*18*30 triger kayışı ile gitmiştim. Usta bakımı yaparken varyatör bagalarının çok yıpranmış, gaz telinin de kopmak üzere olduğunu fark etti. Kendisi normalde 50cc motorlara bakmadığından elinde uygun parçalar yoktu. Yine Küçükyalı’da elinde her zaman çok çeşitli yedek parça bulunduran Keleş Ticaret var. Oradan bu parçaları anlık olarak temin ettim ve tümü değişti. Ayrıca fabrika çıkışı turuncu olan elcikleri mavi renkli benzer bir modelle değiştirdik. USB çıkışlı bir telefon tutucu aldım. Bunların montajını da el birliği ile yaptık. Usta bakımları yaparken bende dışarıda sprey mavi boya ve sprey vernik ile arka çantayı boyadım. Bazı motosikletlerde grenaj ile arka çantanın aynı renkte olduğunu görüyordum ve bu çok hoşuma gidiyordu ama renk bulamıyordum. Bu sebeple kendim yaptım. Şu anda motorun gidişi çok daha stabil, titreşim azaldı ve hızım azami 75km/h gösterirken artık 80km/h noktasını yaklaşık bir cm kadar geçiyor. Ustadan çok memnun kaldım. Tavsiye ederim.

Falcon Soft 50cc Scooter
Arka Çanta Boyama

Falcon Soft 50 Videolarım

Gezilerimi birer klip haline getirip, tüm motosiklet ve scooter severlerle Youtube kanalımda paylaşmaya devam edeceğim. Bu videoları takip etmek isterseniz kanalıma buradan abone olabilirsiniz.

Bu kliplerin çekimlerini zamanında Almanya’dan satın aldığım Rollei Actioncam 300 ile çekiyorum, çok iyi bir kamera olmasa da işimi görüyor. En azından yıllar geçti ve halen sorunsuz çalışıyor.

Klipleri düzenlemek için ise Movavi Suite 2020 programını kullanıyorum. Program hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Bir Scooter Macerası – Falcon Soft 50 – Motovlog #1

Bir Scooter Macerası – Falcon Soft 50 – Motovlog #2

Bir Scooter Macerası – Falcon Soft 50 – Motovlog #3

Önerilen makaleler

10 Yorum

 1. […] istiyorum. Yazılarımı takip eden kullanıcılar biliyor ki, Aralık 2019’da 2. el 50cc scooter motosiklet aldım (motorlu bisiklet diye geçer) ve 38 yaşından sonra küçük de olsa bisiklet hariç iki […]

 2. merhaba, bende 2. el olarak falcon soft 50 almayı düşünüyorum. motordan memnun musunuz acaba?

  1. Merhaba, Falcon Soft 50cc Scooter‘ımı alalı 1500 km ve 2 ay oldu. Şu ana kadar oldukça memnunum. Bazı bakımları sanırım es geçilmiş. Karbüratör ayarı filan yapılırsa çok daha iyi olacak. 6000km bakımına 250km kaldığı için serviste 6000 bakımda zaten bakarız hepsine dediler onu bekliyorum.

 3. […] benimle iletişime geçebilirsiniz. Yazılarımı takip edenler bilir ki ben de bir Falcon Soft 50 Scooter sahibiyim. Kendim için araştırırken yedek parça konusunda direk bağlantılar elde ettim. […]

 4. SELAMLAR , KASA OLARAK FALCON SOFT , MOTORAN ALLEGRO , KUBA BLUEBERRY AYNI , PEKİ MOTOR BLOĞU DABİREBİR AYNI MI??YADA DAHA GENİŞİ OLARAK SORAYIM , BU FİYAT ARALIĞI TÜM 50 LİKLERİN MOTOR BLOĞU AYNUI MI??CC BÜYÜTME İŞLEMLERİ İÇİN BU 3 MODELDEN BİRİNİN ;YADA HERHANGİ Bİ 50CC LİK İÇİN ÜRETİLMİŞ BÜYÜK SİLİNDİR VE PİSTONU ALIP UYGULAYABLİLİR MİYİZ?

  1. Bildiğim kadarı ile aynı. Normal 50cc modellere göre bir büyük boy silindir ve hepsi 80cc’ye kadar yükseltilebiliyor.

 5. İncelemeleriniz çok güzel, detaylı ve doğru. Ben de 50 cc arıyordum çok yararlı oldu teşekkürler. Ancak ben 1.85 boyunda ve 95 kg. yum. Tekerlek çapı ve kasası büyük olsun istiyorum. Ne önerirsiniz.

 6. […] deneyimlerimi paylaşmak istedim. Daha önceki yazılarımı okuyanlar bilir, okumayanlar buradan ulaşabilir, 15 yıl boyunca araba kullanan biri olarak 38 yaşında 50cc scooter olarak motosiklet dünyasına […]

 7. Alper Kardeşim. Sana helal olsun diyorum. Senin sayende motor hakkında çok bilgi sahibi oldum. Ayrıca motoru almama vesile oldun. Çok teşekkür ederim. Ben Falcon dan çok memnunum. İnşallah uzun vade dayanıklı kullanırız.

 8. […] Sahibi olduğum bu model hakkında zaten uzun bir yazım mevcuttur. İsteyenler buradan ulaşabilirler.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canlı bahis siteleriizmir buca escortdeneme bonusu veren sitelerescort parisescort lyonhttps://www.ertecongress.org/casino sitelerisweet bonanzacanlı casino sitelerislot sitelericasinoslot oynakuşadası escortmalatya escortankara escortbodrum escorthttp://www.wcph2020.com/izmir escortonline casino india real moneycasino siteleriEscort Londonizmir escort bayan